Co mají společného Mexiko, Kanada, Austrálie a Čína? Tyto země patří mezi největší světové producenty zlata a stříbra. Pokud by Spojené státy zavedly tarify na jejich produkty, vztahovaly by se i na export zlatých a stříbrných prutů certifikovaných pro Comex z jejich rafinerií. A co víc, i starší pruty uskladněné v neutrálních zemích, jako je Singapur nebo Londýn, by podléhaly těmto tarifům, protože původ kovu musí být při vstupu do USA vždy deklarován.
Krátký prodejci zlata a stříbra na burze Comex by čelili zásadnímu problému. Aby uzavřeli své krátké pozice, museli by buď:
Problém? Pokud by původ dodaného kovu pocházel ze zemí s tarifními omezeními, jeho dodávka by byla podstatně dražší.
Pokud by však byl zaveden tarif ve výši 20 %, hodnota stříbra by vzrostla o 3,100,000 USD. Dodavatel by místo zisku 250,000 USD utrpěl ztrátu 2,850,000 USD. Tím by se dodávka stala ekonomicky nevýhodnou.
Prodejci by měli jen několik možností:
Tarify by mohly způsobit chaos na trhu s fyzickými kovy a donutit finanční instituce ke ztrátám. Navíc by mohly vést ke skokovému nárůstu cen zlata a stříbra, protože hráči na trhu by byli nuceni rychle kupovat zpět své pozice, což by zvýšilo poptávku a tlak na cenu.
Pokud se Trump vrátí do úřadu v lednu 2025 a prosadí tyto tarify, mohl by výrazně ovlivnit trh s drahými kovy. Pro investory by to mohla být příležitost k růstu cen zlata a stříbra – a k zamyšlení nad tím, jak tarify mění pravidla hry.
Začněte jednat ještě dnes:
Investování do drahých kovů může být efektivním způsobem ochrany vašich financí před nejistotou na trzích. Zeptejte se odborníků a zjistěte, jak z této situace vytěžit maximum.